Breakthrough díjat nyert a CERN négy LHC kollaborációja

Esemény megnevezése Breakthrough díjat nyert a CERN négy LHC kollaborációja
Díjazott Lásd a szövegben
Díj Breakthrough Prize
Díjazó Breakthrough Prize Foundation
Átadás 2025.04.05
Átadás helyszíne Los Angeles
Egyéb információ

A Breakthrough Prize, vagyis az Áttörés Díja, népszerű nevén a tudomány Oscar-díja a világ legkiválóbb kutatóinak eredményeit ismeri el a fizika, az élettudományok és a matematika területén. A díjazottak ünnepélyes gála keretében veszik át a trófeát, amellyel jelentős pénzösszeg is jár. Az Áttörés Díjának célja az egyéni teljesítmények elismerése és a tudósoknak – társadalmunk hőseinek – megünneplése, a tudósok következő generációjának ösztönzése, a tudomány globális és politikamentes támogatása mindannyiunk javára.

 

A 2025. évi Breakthrough Prize kitüntetettjei a fizikai alapkutatás területén: a CERN nagy hadronütköztetőjének (LHC – Large Hadron Collider) második adatgyűjtési időszakában végrehajtott kísérletek eredményeit ismertető, a 2015 és 2024. július 15. közötti időszakban közreadott tudományos közlemények társszerzői az ATLAS (5345 fő), a CMS (4550 fő), az ALICE (1869 fő) és az LHCb (1744 fő) együttműködésekben.

Ezekben a publikációkban az ATOMKI kötelékéhez tartozóan a következő személyek szerepelnek: Molnár József, Czellár Sándor, Szillási Zoltán, Béni Noémi Tekla, Daniel Teyssier, Bencze György, Makovec Alajos és Karancsi János, mindannyian a CMS kollaboráció tagjaiként.

 

Az LHC négy detektora, az ATLAS, a CMS, az ALICE és az LHCb nagy pontossággal teszteli a részecskefizika modern elméletének, az ún. standard modellnek az érvényességét és a standard modellen túli fizikát leíró további elméleteket. Ennek része a Higgs-bozon tulajdonságainak pontos mérése és annak tisztázása, milyen folyamat révén ad tömeget a Higgs-mező az elemi részecskéknek; a rendkívül ritka részecske-kölcsönhatások és az anyag egzotikus állapotainak kimutatása, amelyek az Univerzum első pillanataiban léteztek; több mint 72 hadron típusú részecske felfedezése, a részecskék és antirészecskék közötti apró különbségek kimérése; a standard modellen túli fizika határainak szigorú feltérképezése, beleértve a sötét anyagot, a szuperszimmetriát és a rejtett extra dimenziókat.

 

Az ATLAS és a CMS általános célú, elsősorban proton-proton ütközéseket vizsgáló óriásdetektorok; 2012-ben egyszerre jelentették be a Higgs-bozon felfedezését és folytatják a tulajdonságainak feltárását. Az ALICE detektor az anyag szélsőségesen forró és sűrű állapotát, a kvark-gluon plazmát tanulmányozza, amely az ősrobbanás utáni első néhány mikroszekundum idején létezett. Az LHCb detektor pedig az anyag és antianyag közötti eltéréseket, az elemi szimmetriasértéseket és a nehéz és könnyű kvarkokból álló összetett részecskék, a hadronok bonyolult spektrumát tárja fel. Ezen kivételesen precíz és finom tesztek elvégzésével az LHC kísérletek bámulatos módon kiszélesítették az elemi fizika határait.

 

Az Áttörés Díjat a Higgs-bozon tulajdonságainak részletes megméréséért, az elemi részecskék tömegének létrejöttéért felelős szimmetriasértő mechanizmus tisztázásáért, az újonnan felfedezett erősen kölcsönható részecskékért, a ritka folyamatok és az anyag-antianyag aszimmetria tanulmányozásáért, valamint a természet törvényeinek a legrövidebb távolságokon és a legszélsőségesebb körülmények között történő feltárásáért ítélték oda.

 

A díjjal járó 3 millió USA dollárt az LHC négy detektorához tartozó négy kollaboráció megosztva kapja, és a jövő tudós nemzedékének kinevelésére fogják fordítani. A tagintézményekből érkező, CERN-ben kutatómunkát végző PhD hallgatókat kívánják belőle támogatni, hogy tapasztalatot szerezzenek, milyen a tudomány élvonalában dolgozni és a megfelelő szaktudással felvértezve térhessenek vissza hazájukba.