Az atommagot általában gömb alakúnak gondoljuk, de számos vizsgálat kimutatta, hogy különböző deformált alakkal is rendelkezhet, például lehet megnyúlt szivar alakú, belapult zsemle alakú, háromtengelyű ellipszoid vagy körtéhez hasonló is. A különlegesen deformált atommagokhoz egzotikus mozgásformák kapcsolódhatnak. A háromtengelyű ellipszoid alakú atommagban királis vagy imbolygó forgás is létrejöhet. Királis forgás során a forgó atommag magtörzsének, valamint az aktív (párosítatlan) valencia-nukleonoknak egymásra merőleges perdületvektorai jobb- illetve balsodrású rendszert alkotnak. A különleges forgás eredményeként két, szinte azonos gerjesztési energián levő, azonos belső szerkezettel rendelkező, mágneses dipól gamma-átmenetekkel összekapcsolt sáv jelenik meg. Kiralitást először az egy aktív valencia-protont és egy aktív valencia-neutront tartalmazó páratlan-páratlan atommagokban, majd később a három aktív valencia-nukleonnal rendelkező egyszer páratlan tömegszámú atommagokban figyeltek meg. A legújabb kutatások szerint több királis szerkezet is létrejöhet egy adott atommagban, amelyek különböző aktív valancia-nukleon számnak, vagy azonos valancia-nukleon számnak de különböző konfigurációnak, vagy azonos konfiguráció különböző gerjesztettségének felelnek meg.
Háromtengelyűen deformált atommagok a 100-as tömegszám-tartományban is előfordulnak. Az elméleti számítások többszörös kiralitás megjelenésének lehetőségét jósolják ebben a tartományban, melyet alátámaszt a régió több atommagjában feltárt királis sávszerkezet. Az előrejelzéseknek megfelelően sikerült többszörös királis szerkezetet megfigyelni a páratlan tömegszámú 103Rh atommagban, de a várakozásokkal ellentétben még nem találtak többszörös királis sávpárokat a páratlan számú protonnal és páratlan számú neutronnal rendelkező atommagokban ebben a magtartományban.
A debreceni HUN-REN Atommagkutató Intézet (HUN-REN ATOMKI) kutatói több mint két évtizede vesznek részt a háromtengelyűen deformált atommagokban fellépő magszerkezeti jelenségek kutatásában. A nemzetközi együttműködés keretében elvégzett kísérletben a páratlan számú protonnal és páratlan számú neutronnal rendelkező 104Rh atommag forgásait vizsgáltuk.
A kísérlet során a 104Rh atommag közepes és nagyspinű gerjesztett állapotait a 96Zr(11B, 3n) reakcióban, a Gammasphere spektrométer segítségével vizsgáltuk. Az átmenetek koincidencia-kapcsolatai, intenzitás- és energiamérlegei, valamint szögeloszlásuk vizsgálata segítségével a 104Rh atommag korábban ismert nívósémáját jelentősen kibővítettük, új forgási sávokat azonosítottunk. Az atommag gerjesztett állapotaihoz rendelt gamma-átmenetek nagy részének meghatároztuk a multipolaritását. A már ismert királis sávpár mellett egy újabb, szintén királis jellemzőket mutató sávpárt azonosítottunk.
A megfigyelt sávszerkezetek jellemzőit elméleti modellekre (CDFT, TAC-CDFT, PRM) alapozott számításokkal vetettük össze. Ezek jó leírását adták a kísérleti észleléseknek. A számítások eredményei igazolták, hogy mind a két sávpár királis és különböző belső szerkezettel rendelkeznek: a már ismert királis sávpárban a g9/2 pályán levő aktív valencia-proton mellett az aktív valencia-neutron a h11/2 pályán helyezkedik el, míg az újonnan talált sávpárban ugyanolyan proton konfiguráció mellett kettő aktív valencia-neutron a g7/2 és egy aktív valencia-neutron a h11/2 pályán van. Ezzel az első kísérleti bizonyítékát adtuk a többszörös kiralitás megjelenésének a páratlan számú protonnal és páratlan számú neutronnal rendelkező atommagokban a 100-as tömegszámtartományban.