Több mint ötezer éves faévgyűrű sorozatok nagypontosságú radiokarbon mérésével cáfolták meg a debreceni AMS laboratórium munkatársai, azt a korábban tudományos körökben megjelent hírt (Wang et al, 2017), miszerint egy „kozmikus esemény” Kr.e. 3371-ben szokatlan kozmikus háttérsugárzás kiugrási okozott, és ezzel a földi légkörben a kozmogén C-14 (a szén 14-es tömegszámú, radioaktív izotópja, radiokarbon) izotóp szintje ugrásszerűen megváltozott volna.
A keresett esemény egy újabb példája lett volna, azon jelenségeknek, melyeket „Miyake-eseményként” tart számon a tudomány, s az elmúlt 10 ezer évben mindössze néhányról tudunk eddig, melyeket szintén faévgyűrű izotópos vizsgálatok segítségével detektáltak. Az első ilyen „kozmogén C-14 izotóp kiugrási” eseményt Miyake és munkatársai írták le, 2012-ben, melynek létezését azóta a földkerekség számos pontjáról származó korabeli faévgyűrűk mérésével, több független laboratórium, köztük éppen a debreceni Atomki AMS laboratóriuma is ellenőrizte és megerősítette.
Ezen Miyake események azért érdekesek, mert az amúgy természetes úton a felső légkörben folyamatosan termelődő, úgynevezett kozmogén radiokarbon szintje, ezek során olyan ugrásszerű változásokat mutat globális léptékben, melyre földi magyarázat nem adható, illetve csak emberi hatásra, a légköri atomfegyver kísérletek során történt ehhez hasonló a XX. század közepén. A számítások szerint, ilyen mértékű globális C-14 izotóp szint emelkedést csak olyan kozmikus sugárzás növekedés okozhat, ami jelentős naptevékenység változással, vagy esetleg egy közeli szupernova robbanással lehet magyarázni. Egy-egy ilyen léptékű esemény akár komoly károkat okozhatna a modern technológiai rendszerekben is, így ezek megismerése nem csak tudományos jelentőséggel bír. Ezért a világ vezető C-14 mérő laboratóriumi igen intenzív kutatást folytatnak az elmúlt több tízezer évre visszamenő faévgyűrű kollekciókon részletes és nagypontosságú, szisztematikus radiokarbon mérésekkel a Miyake-események feltérképezésére a múltban.
A Wang és munkatársai által 2017-ben végzett faévgyűrű vizsgálatok szerint egy ilyen kozmikus esemény Kr.e. 3371-ben szintén szokatlanul magas háttérsugárzást okozott.
A Nature Communications folyóíratban most megjelenet tisztázó cikkben, két független laboratóriumban (HEKAL AMS Laboratórium, Atomki, Debrecen és ETHZ AMS Laboratórium, Zürich, Svájc) az adott korszakból egy 40 éves időszakot lefedő (Kr.e. 3392 -3351), több mint kétszáz, többszörösen ellenőrzött, egyedi gyorsítós tömegspektorméteres (AMS) módszerrel végzett radiokarbon méréssel mutatta meg, hogy nem reprodukálható a feltételezett rendkívüli esemény.
Bár a földi C-14 szint ugrásszerű emelkedéseihez valóban jelentős kozmikussugárzás növekedés szükséges, ezt kimutatni csak a legmodernebb és legérzékenyebb gyorsítós tömegspektorméteres módszerrel lehetséges és olyan szigorúan ellenőrzött és minőségbiztosított előkészítő laboratóriumi háttér szükséges, melyből csak kevés van a világon, s ezek közül az egyik hazánkban a debreceni AMS laboratóriumban (Atomki – Isotoptech Zrt.) működik.
A cikkben bemutatott eredményeket az Atomki Izotópklimatológiai és Környezetkutató (IKER) Központ munkatársai publikálták, nemzetközi együttműködésben. A kutatást az Európai Unió és Magyarország támogatta az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásában a GINOP-2.3.2.-15-2016-00009 azonosítószámú ‘IKER’ pályázatban.