Amerikai fizikusok szerint eddig ismeretlen erőt találtak az MTA Atomkiban

Egyéb információ

A Nature honlapján május 25-én megjelent cikk szerint valami nagyon különleges dolgot fedeztek fel Debrecenben: a természet ötödik alapvető kölcsönhatását. A Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézetének kísérleti eredményeit világszerte próbálják majd megismételni.

Krasznahorkay Attila és munkatársai egy elektron-pozitron spektrométerrel vizsgálták a nagyenergiás atommag-átmenetekben keletkező elektron-pozitron párok szögkorrelációját, és az előrejelzésekhez képest egy olyan eltérést tapasztaltak, amit a jelenlegi magfizikai ismeretek alapján nem lehet értelmezni. A megfigyelés ugyanakkor összhangban van egy új, kis tömegű semleges részecske feltételezésével, aminek a tulajdonságai egyeznek az elméletileg várható sötét fotonéval. A sötét fotont a sötét anyag részecskéi közötti kölcsönhatás leírására vezették be.

A magyar kutatók által elvégzett kísérlet felkeltette a nemzetközi kutató közösség figyelmét, az elméleti és a kísérleti szakemberekét egyaránt. Azonban azt gyanítják, hogy nem sötét fotont sikerült kimutatni, hanem egy új, ötödik erőt, vagyis a természet ötödik alapvető kölcsönhatását (a gravitáción, az elektromágneses kölcsönhatáson, az erős és a gyenge magerőn kívül).

 

Tovább: MTA hírei
Videó: hirado.hu
További írások: Innotéka
Kapcsolat: Krasznahorkay Attila tudományos tanácsadó (krasznahorkay.attila@atomki.mta.hu)


Nature News, 25 May 2016

Has a Hungarian physics lab found a fifth force of nature?
Radioactive decay anomaly could imply a new fundamental force, theorists say.

 

Krasznahorkay says his group was searching for evidence of just such a dark photon – but Feng’s team think they found something different. The Hungarian team fired protons at thin targets of lithium-7, which created unstable beryllium-8 nuclei that then decayed and spat out pairs of electrons and positrons. According to the standard model, physicists should see that the number of observed pairs drops as the angle separating the trajectory of the electron and positron increases. But the team reported that at about 140º, the number of such emissions jumps — creating a ‘bump’ when the number of pairs are plotted against the angle — before dropping off again at higher angles.


Physical Review Letters 116, 042501 – Published 26 January 2016

Observation of Anomalous Internal Pair Creation in Be8: A Possible Indication of a Light, Neutral Boson